Böröndy Lajos
(Uraiújfalu, 1889. november 7.- Sopron, 1951. július 25.)
Erdőmérnök, Scherg Lőrinc munkájának folytatója, a gyertyános tölgyesek kiváló ismerője, a káldi erdészeti kerület (Farkas-erdő) vezetője, a Farkas-erdőn folyó erdőgazdálkodás legnagyobb alakja.
Rövid életrajz:
1918. decemberében az utolsó pillanatban tudta letenni a vizsgáit és indexét záradékoltatni Selmecbányán az első világháború után kialakult helyzet miatt. 1919 május 5-én, Budapesten államvizsgát tett kitüntetéses eredménnyel. Az 1919-es év végén a bajor király sárvári uradalma meghívta az uradalom káldi erdészeti kerületének vezetésére. Gondosan elemezte az uradalomnak a gyérítésre vonatkozó több évtizedes, számszerű üzemnyitvatartási feljegyzéseit. Az 1930-as évek első éveiben már elkészült Böröndy Lajosnak az erdőgyérítéssel foglalkozó tanulmánya. 1932 októberében adta be disszertációját „Elméleti és gyakorlati erdőgyérítés” címen. Sok huzavona után 1935 decemberében disszertációját visszavonta. A hazai szaksajtóban sem kerültek publikálásra a disszertáció anyagát képező, több évtizedes tényszámokkal alátámasztott új módszereket alkalmazó eredmények. Böröndy Lajos tagja volt az Országos Erdészeti Egyesületnek.
Főbb munkái:
„Elméleti és gyakorlati erdőgyérítés” címmel doktori disszertáció. (1934-ben nyújtotta be és 1935-ben visszavonta,így nem került megvédésre.)
Fénykép, festmény, szoborábrázolás:
Emlékoszlop: Sárvár, Farkas-erdő (1998.)
Emlékhelyek (kopjafa, emléktáblák, síremlékek):
Böröndy Lajos sírja a soproni Evangélikus Temetőben található.