"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

100 éves a szikkísérlet állomás Püspökladányban - letölthető az AEE Kutatói Nap kiadvány

100 éves a szikkísérlet állomás Püspökladányban - letölthető az AEE Kutatói Nap kiadvány

Az idei év – 2024. – az alföldfásítás történetében kiemelkedő jelentőségű szakmatörténeti lépés 100 éves jubileumának az éve. Száz évvel ezelőtt 1924-ben indult meg Püspökladányban a kedvezőtlen adottságú területek – szikes termőhelyek – erdősítési lehetőségének vizsgálata.

Az erdészeti szakirodalmat tanulmányozva láthatjuk, hogy az állomás megalakulását megelőzően is voltak törekvések a szikes talajok okszerű hasznosítására mind mezőgazdasági, mind pedig erdészeti vonatkozásban, de a Püspökladányi Kísérleti Állomáson meginduló kutatások voltak az elsők, melyek tudományos megalapozottsága, hosszú távra tervezett kifutása valós eredmények elérésére adhatott esélyt.

A kísérleti munka beindítását Kaán Károly szervező munkája alapozta meg, a kísérletek beindítása Magyar Pál, Galambos István és Tury Elemér nevéhez fűződik. A kutatások kezdeti szakasza a második világháborúval záródott le.
Ezen időszakban születtek azok a jelentős termőhelyi, termesztés technológiai, fafaj ismereti felismerések, melyek segítségével a második világháborút követően – a kísérleti állomás munkájának újjászervezésével – elsősorban Tóth Béla nevéhez köthetően a kísérleti állomás aktív részt vállalt az ország erdősültségének megduplázásában.

A kísérleti munka harmadik szakasza már kilépett a szikesek problémaköréből, és általánosságban a szélsőséges termőhelyek problémájával, a nyár – akác termesztés témakörével foglalkozott. Napjaink és a jövő kutatási területei pedig a klímaváltozás, klíma bizonytalanság, erdők szénforgalma, természetes erdőgazdálkodás, agro-erdészeti
rendszerek jelentőségére és lehetőségére irányulnak.

Idei konferenciánk vezérgondolata kiemelten a változó klíma alföldi erdőkre gyakorolt hatásaival, a meglévő erdők jövőképével, és az új erdők telepítésének lehetőségeivel foglalkozik. Az elhangzó előadások és a kiadványunkban megjelenő publikációk reményeink szerint hozzásegítik a mai és a jövő erdőgazdálkodóit a folyamatosan változó –várhatóan sajnos kedvezőtlen irányba mutató – környezeti adottságok között feladatuk sikeres teljesítéséhez.

A kiadvány az Alföldi Erdőkért egyesület november 4-én, Sopronban rendezett AEE Kutatói Nap szakmai konferencia alkalmából jelent meg, közzé téve az ott elhangzott előadások anyagait, mely a szövegkapcsolóra kattintva érhető el, pdf. formátumban.

Forrás: AEE, OEE

Szerző: Csiha Imre/AEE/elnök

Fotók: AEE

Hírszerkesztő: Nagy László