"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Felelős erdőkezelés – az Ipoly Erdő Zrt. Nagymarosi Erdészetének eredményei

Felelős erdőkezelés – az Ipoly Erdő Zrt. Nagymarosi Erdészetének eredményei

A Börzsöny délnyugati részén fekvő Nagymarosi Erdészet erdei az elmúlt évtizedekben látványos fejlődést mutatnak. Korunkban az erdőkezelés célja a természettel összhangban végzett, hosszú távú gondoskodás – ezért az erdészet egyre nagyobb hangsúlyt fektet az ökológiai értékek megőrzésére és a természetes folyamatokra épülő erdőkezelésre.

A Börzsöny Magyarország egyik legtermészetesebb erdőtömbje. Az Ipoly Erdő Zrt. évtizedek óta olyan erdőkezelési módszerekre törekszik, amelyek támogatják a természetes erdődinamikát, elősegítik a fajgazdagság megőrzését és biztosítják a folyamatos erdőborítást. A Nagymarosi Erdészet ennek az egyik elkötelezett képviselője.

A természetesség felé vezető úton

Az alábbi grafikonok szemléltetnek néhány számokban is kifejezhető, az erdészet elmúlt két évtizedének működését tükröző folyamatot:

Az adatok mögött tudatos, szakszerű erdőkezelés áll, mely hosszú távú értékeket teremt. Az idős erdők arányának növekedése például nemcsak a tájképet formálja, hanem kiemelten fontos az ökológiai stabilitás és a szénmegkötés szempontjából is.

Élőhelyek védelme, természetes erdőszerkezetek

A Nagymarosi Erdészet számos gyakorlati intézkedést vezetett be a biodiverzitás megőrzésére és erősítésére - egyebek között:

  • érintetlen területrészek mozaikos hálózatával,

  • fajgazdag, többkorú és szerkezetileg tagolt állományok kialakításával,

  • biotópfák és hagyásfa-csoportok meghagyásával,

  • az álló és fekvő holtfa mennyiségének növelésével,

  • a beavatkozások erős korlátozásával vagy kizárásával az érzékeny időszakokban.

Az erdészet területének egyre nagyobb része nem szolgál faanyagtermelést, illetve örökerdő vagy átmeneti üzemmódban működik – azaz olyan gazdálkodási rendszerben, amely hangsúlyozottan a folyamatos erdőborítás és a természetes folyamatok támogatására épül.

Az őshonos erdőtársulások védelme, gyarapítása

Az erdészet komoly energiát fordít az inváziós fajok visszaszorítására. A bálványfa elleni védekezés például évente több millió forint célzott ráfordítást igényel.

Az elmúlt évtizedben:

  • százhektáros nagyságrendben védekeztek intenzíven terjedő fafajok ellen, őshonos erdőkben,

  • idegenhonos faállományokat váltottak fel, őshonos erdőtársulásokat képezve, valamint

  • gyenge adottságú mezőgazdasági területeket erdősítettek őshonos fafajokkal.

Az erdőkezelés céljai

A Nagymarosi Erdészet legfontosabb célja olyan, gazdag élővilágú, egészséges, változatos szerkezetű erdőállományok fenntartása, melyek képesek megfelelni a klímaváltozással terhelt jövő kihívásainak. Mindezt úgy, hogy közben jól szolgálják a talaj, az élővizek és a biodiverzitás védelmét, a helyi közösségek érdekeit, a nagyközönség kikapcsolódását – és fenntartható módon faanyagot is biztosítsanak.

Küldetésünk szerint az erdő stabil életközösség, bővülő szénraktár, rekreációs érték, valamint fenntartható erőforrás a körforgásos biogazdaság számára.

Ezért dolgozunk, ehhez kérjük minden kedves partnerünk és a társadalom szíves együttműködését.

Forrás: Ipoly Erdő Zrt.

Fotók: Nyitókép: Nagy László//Ipoly Erdő Zrt., Hírképek: Kajáry Alexandra, Nagy László/Ipoly Erdő Zrt.

Hírszerkesztő: Nagy László