
„Tölgyesek ökológiai fenntarthatóságának növelése kísérletekre alapozott örökerdő erdőgazdálkodás keretében (#oakadapt)” címmel új kutatási projekt indult az Interreg Szlovákia-Magyarország program támogatásával. A projekt szlovák és magyar ökológiai kutatóhelyek és gyakorlati erdőgazdálkodók együttműködésében valósul meg, a konzorcium vezetője a Zólyomi Műszaki Egyetem, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközponton belül a kutatás irányítója Ódor Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. részéről Csépányi Péter.
A közép-európai tölgyes erdők emberi használata évezredes múltra tekint vissza, amely során erdeink jelentős mértékben átalakultak, természetességük, biodiverzitásuk lecsökkent. Ennek ellenére ezek a tölgyerdők óriási természeti tőkét jelentenek: nagy szerepük van a faanyagellátásban, az erdei biodiverzitás megőrzésében és az erdei rekreáció biztosításában. Nagy jelentőséggel bírnak a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásban, a víz- és talajvédelemben. Az erdőgazdálkodás felelőssége, hogy megvalósítsa az erdők fenntartható használatát, amely a faanyagtermelés célja mellé integrálni tudja az erdők védelmi és rekreációs funkcióinak megőrzését is.
A pályázat keretében tervezett alkalmazott kutatások hozzájárulnak a fenntartható erdőgazdálkodáshoz, az erdők alkalmazkodó képességének és biodiverzitásának növeléséhez.
A Zólyomi Műszaki Egyetem (SK) és a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HU) kísérleteiben a különböző erdészeti beavatkozások, illetve lékvágási módok hatását vizsgálják az erdei mikroklímára, biodiverzitásra és felújulásra.
A projekt keretében folytatják és tovább fejlesztik kísérleteiket, pl. a Pilis Üzemmód és Pilis Lék kísérleteket (https://piliskiserlet.ecolres.hu/ ), és összehasonlító vizsgálatokat végeznek örökerdő és vágásos üzemmódban kezelt állományok között. A projekt futamideje alatt publikálják eredményeiket, amelyek integrálódnak az erdőgazdálkodó partnerek (Krupina Városi Erdészet és a Pilisi Parkerdő Zrt.) tevékenységébe.
A kutatások hozzájárulnak a folyamatos erdőborítást fenntartó erdőgazdálkodás megalapozásához és gyakorlati fejlesztéséhez, amelyet a gazdálkodó partnerek nagy területen alkalmaznak.
A Pilisi Parkerdő Zrt. (HU) fejleszti az örökerdő-gazdálkodásban alkalmazandó lékek nyilvántartásának és fenntartásának rendszerét, valamint üzemi vadhatás monitorozó rendszert alakít ki a természetes felújulás biztosítása érdekében.
A Nemzeti Erdészeti Központ (SK) adatbázist és információs rendszert fejleszt az erdők globális változások előtti és utáni természetességi állapotának összehasonlításához. Emellett a partnerek gyakorlati útmutatókat fejlesztenek magyar és szlovák nyelven a régió erdőgazdálkodói és gyakorlati szakemberei számára, amelyben részt vesz a Nemzeti Erdészeti Központ (SK) és a Valódi Erdőkért (SK) civil szervezet is.
A projekt széles körben osztja meg eredményeit az erdő kezelésében érdekelt csoportokkal az oktatás, természetvédelem és erdőgazdálkodás szektorokban, jó példaként kíván szolgálni a jövő fenntartható erdőgazdálkodása számára.
Projekt adatok:
Azonosítószám: HUSK/2302/1.2/168
Témavezető: Ódor Péter
Tervezett futamidő: 2024-2027
Támogatás összege: 336.000 EUR
EU hozzájárulás: 268.800 EUR
Nemzeti hozzájárulás összege: 67.200 EUR
Támogató: Interreg Szlovákia-Magyarország
Forrás: HUN-REN ÖK, Pilisi Parkerdő Zrt.
Szerző: Dr. Ódor Péter, Dr. Csépányi Péter
Fotók: HUN-REN ÖK
Hírszerkesztő: Nagy László