"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Sopronba látogatott az MTA Nemzeti Víztudományi Program Irányító Testülete

Sopronba látogatott az MTA Nemzeti Víztudományi Program Irányító Testülete

2025 május utolsó hétvégéjén Sopronba látogatott az MTA Nemzeti Víztudományi Programjának Irányító Testülete. A látogatás célja a Soproni Egyetemen kísérleti vízgyűjtőjén folyó hosszú távú vizsgálatok megismerése volt.

A látogatás kapcsán péntek este a város és a régió történelmével ismerkedhettek meg az akadémikus résztvevők városi történelmi séta keretében. A csoportot Gribovszki Zoltán a víztudományi program irányító testületébe nemrég felkért soproni egyetemi professzor vezette körbe.

Szombat délelőtt Heil Bálint professzor az Erdőmérnöki Kar dékánja köszöntötte a szenátusi teremben a résztvevőket és mutatta be az egyetemet és a kart. A karon folyó hidrológiai kutatásokat Gribovszki Zoltán ismertette. Ezután a botanikus kertben tett egy rövid sétát a bizottság, megtekintve a botanikus kerti párosított parcellás hidrológiai vizsgálatokat, amelyet egy szlovén-magyar nemzetközi OTKA pályázat (143972SNN, NKFIH támogatás) és egy kapcsolt TKP projekt (TKP2021-NKTA-43, NKFIH támogatás) keretében létesítettek a Geomatikai és Kultúrmérnöki Intézet Vízgazdálkodási Tanszékének kollégái.

A Hidegvíz-völgy kísérleti vízgyűjtőjén folyó hosszú távú vizsgálatok bemutatására szombat délután került sor Gribovszki Zoltán és Kalicz Péter vezetésével. A terepi program keretében először a Soproni-hegység nyugati részének geológiájával és vízföldtanával ismerkedhettek meg a résztvevők, majd a Magasbérci kilátóról szemlélték meg a kísérleti vízgyűjtőt és környezetét madártávlatból.

A mintavízgyűjtőn folyó vizsgálatok az 1980-as években kezdődtek Rácz József alapötletéből kiindulva, de a kísérleti vízgyűjtőn folyó vizsgálatok megindulása és hosszú évtizedeken keresztüli fenntartása Kucsara Mihály nevéhez fűződik. Az akadémiai szakemberek külön üdvözölték a területen folyó hidrológiai kutatás ezen hosszú távú voltát. A kutatás eddig jellemzően önszerveződő volt és projekt alapon folyt, de idéntől az Erdőmérnöki Kar vezetése a kutatás folyamatosságának hosszú távú biztosítására egy állandó hidrológus kutatót vett fel.

A bejárás egy kocsánytalan tölgyes és egy bükkös parcellán folyó vizsgálatok ismertetésével folyt tovább, ahol a klasszikus erdő-hidrológiai mérések (lombkorona és avar intercepció, talajnedvesség) mellett állományklíma vizsgálatokkal kapcsolatos kutatások is bemutatásra kerültek. Az állományklíma mérések hidegvíz-völgyi megkezdése és több évtizeden keresztüli folytatása a Környezet és Földtudományi Intézet Termőhelyismerettani Tanszékéről nyugállományba vonult Vig Péter nevéhez kapcsolódik.

A kísérleti vízgyűjtőn a lefolyásmérések több vízgyűjtőméretben folynak a 60 (Farkas-árok) és a 90 ha-os (Vadkan-árok) párosított erdészeti kisvízgyűjtő nagyságrendtől, a 6 km^2-es (teljes hidegvíz-völgyi vízgyűjtő) a közel még zavartalan erdőterületen folyó vízhozamméréseken át egészen a 20km^2-es nagyságrendig. Ez utóbbi vízgyűjtőnagyságban az erdészeti és vízügyes lefolyásmérések kapcsolódnak a Rák-patak bánfalvi mérceszelvényében. A vízgyűjtők méretének nagyságrendi eltérései miatt az alkalmazott műtárgyak típusai is különböznek, míg az 1km^2 alatti méretben a derékszögű háromszög nyílású, éles szélű Thomson-bukók használata a jellemző, addig a nagyobb vízgyűjtőkön a széles küszöbű bukók és mederszűkület jellegű Parshall-csatorna kialakítás műtárgyak a jellemzőek. A vízügyes akadémikusok megtárgyalták az eltérő műszaki konstrukciók/kialakítások méréstechnika jellemzőit és ökológiai hatásait is, nem felejtkezve el az erózió és a hordalék szerepéről a mérések kapcsán, valamint a vízfolyások kontinuitásának biztosításáról.

A 6 km2-es kísérleti-vízgyűjtőrész kifolyási szelvényében részletes ismertetőt kaptak a területen folyó szabad területi hidro-meteorológiai mérésekről és erdő-talajvíz kapcsolatról. A mintavízgyűjtő ezen részén, egy szélesebb völgytalpi területen elhelyezkedő égeres erdőtársulásban kezdtek közel 25-éve talajvízkútcsoportos vizsgálatokat a vízgazdálkodási tanszék kollégái. A mérések később a talajnedvesség egész telítetlen zónát átfogó automatizált mérésével is kiegészültek. Mind a lefolyás, mind a talajvíz és a talajnedvesség mérésekből kimutatható egy nyári időszakban a vegetáció által indukált napi ingadozás. Az ingadozás ezen a területen különösen erős, így mérésével lehetőség nyílik a vegetáció talajvízből származó többlet vízfelvételének számítására. A jelenség tanulmányozásával itt kifejlesztett eljárások más területeken is jól felhasználhatók, világszinten is újdonságnak minősülnek és a látogató akadémikusok érdeklődését is felkeltették.

A program zárásaként az irányító testület tagjai a brennbergbányai Bányász-kocsmában egy munkavacsora keretében tárgyalták meg a látottakat és a Selmeczi diákhagyományokra emlékezve a bányász, a kohász és az erdész himnuszok eléneklésével adtak tiszteletet az intézmény múltjának.

Forrás: SoE EMK

Fotók: SoE EMK

Hírszerkesztő: Nagy László