"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Ünnepi közgyűlés - Egyesületi kitüntetettek, szakmai díjazottak I. - OEE 153. Vándorgyűlés - III.

Ünnepi közgyűlés - Egyesületi kitüntetettek, szakmai díjazottak I. - OEE 153. Vándorgyűlés - III.

Az Országos Erdészeti Egyesület 153. Vándorgyűlését idén a Balaton északi partján fekvő Zánkán, mint központi rendezvényhelyszínen rendezte meg az Egyesület, a Bakonyerdő Zrt. állami erdőgazdasággal, mint házigazdával közösen. Június 15-én, a Vándorgyűlés első napján a hagyományos Ünnepi Közgyűlés megtartásával indult a kárpáti-medencei magyar erdészek éves szakmai és közösségi találkozójának két napos programja, melyet június 16-án a Bakonyerdő Zrt. komplex erdőkezelésének és a bakonyi tájak kulturális, történelmi, néprajzi értékeinek bemutatását szolgáló terepi programok követtek.

Az Ünnepi Közgyűlés köszöntő beszédei  után az egyesületi kitüntetések, elismerések és a szakmai díjak, valamint az Év Erdésze Verseny Országos döntőjének  ünnepélyes eredményhirdetése következett.

A 153. OEE Vándorgyűlés alkalamából djazottakat  és méltatásukat, melyeket Tóth Gábor az OEE Díj Bizottságának elnöke mondott el a helyszínen, az alábbiakban adjuk közre. Elsőként a Bedő-, Kaán- és Decrett-díjakat kapott erdész kollégákat mutatjuk be.

A Bedő Albert-díjakat  Kiss László elnök (OEE), valamint Zambó Péter államtitkár (AM) adta át.

Bedő Albert Emlékérmet vehetett át Limp Tibor okleveles erdőmérnök.

Limp Tibor négy évtizeden keresztül kiemelkedő társadalmi tevékenységet fejtett ki az Országos Erdészeti Egyesületben. Kiváló házigazdája az erdészethez érkező társerdőgazdasági szakmai kollektíváknak, de a határainkon túli erdészkapcsolatok ápolását is szívügyének tekinti. A közjóléti erdőgazdálkodás területén Győr Várossal együttműködve példaértékű fejlesztések irányítója a 260 hektáros Püspökerdő területén, ami mára a város leglátogatottabb zöldövezetévé fejlődött. Aktív szereplője a fiatalok környezettudatos nevelésének. Külön kiemelendő az a több évtizedes törekvése, amit a fiatal erdész szakemberek képzése és a helyi erdész közösség kultúrájának megőrzése terén fejt ki. A Soproni Egyetem címzetes egyetemi docense.

Szerteágazó szakmai tevékenységei közül talán legjelentősebb a Duna eltereléséhez kapcsolódó erdészeti és természetvédelmi problémahalmaz kezelése, ezen belül a szigetközi vízpótlás. A határtermőhelyen álló gönyüi homokvidék erdeiben küzdelmes munkája nyomán visszafogottabb, de gazdaságosabb, a természeti és táji értékeket jobban őrző gazdálkodást sikerült kialakítani. Szakmai munkájának elismerésre méltó eredménye a Győr körüli élőhelyek fejlesztése és természeti értékmegőrző tevékenységei. A helyi közélet aktív és mindenki által elfogadott, megbecsült szervezője.

Limp Tibor okleveles erdőmérnök, fahasználati és faanyagmozgatási szakmérnök a Győrhöz kötődő erdészeti közélet állandó szereplője és irányítója, a folyóvölgyi és a száraz homokvidéki erdők valamint az ipar- és közlekedésfejlesztés tájhasználatának elismert szakembere.

Bedő Albert Emlékérmet vehetett át Szakács Sándor okleveles erdőmérnök

Szakács Sándor az Erdélyi Magyar Műszaki-Tudományos Társaság Erdészeti Szakosztályának egyik megteremtője és elnöke, majd az OEE Erdélyi Helyi Csoportjának egyik megalakítója és elnöke. Elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar szaknyelv elterjesztésében, az anyaországi és erdélyi szakmai közösségek kapcsolatfejlesztésében. Meghatározó szerepet játszott az Egyesület 2016-os, Tusnádfürdőn megrendezett 147. Erdészeti Vándorgyűlésének előkészítésében és lebonyolításában. Szakács Sándor a Kárpát-medencei erdésztársadalom összetartozásának egyik legkiemelkedőbb személyisége.

Az Erdélyi Helyi Csoport és az EMT Erdészeti Szakosztálya vezetésével évről-évre közösen szervez szakmai konferenciákat, tanulmányutakat a magyar erdésztársadalomnak, határon innen és túl.

Részt vett a Délkelet-Erdélyi Erdőtulajdonosok és Erdőgazdálkodók Egyesületének megalakításában is, melynek célja a jogszabályalkotók  munkájának szakmai megalapozása.

A Zetalaki majd a Székelyudvarhelyi Erdészeti Hivatal vezetője, 2008-tól a Székelyudvarhelyi Magánerdészet vezetője. Szerepet vállal a felső- és középfokú erdészeti szakképzésben, a fiatalok felkészítésében. Szakmai feladatait következetességgel, rátermettséggel, és az erdő iránti elkötelezettséggel végezte és végzi ma is. Az erdélyi magyar és román erdésztársadalom elismert és tiszteletben álló tagja.

Szakács Sándor okleveles erdőmérnök az erdélyi magyar erdész közösség kiemelkedő szervezője és vezetője, az OEE Erdélyi Helyi Csoportjának megalakítója és elnöke, az anyaországi és erdélyi szakmai közösségek kapcsolatfejlesztésének fáradhatatlan motorja.

A Kaán Károly-díjakat  Ripszám István általános alelnök  (OEE)  valamint dr. Csányi Sándor elnök  (SoE Kuratóriuma) adta át.

Kaán Károly Emlékérmet vehetett át Sári Zsolt okleveles erdőmérnök

Sári Zsolt erdőmérnöki oklevelének megszerzését követően a  Felsőtiszai Erdő és Fafeldolgozó Gazdaság Guthi Erdészeténél helyezkedett el , ahol gyakornokként majd később műszaki vezetőként végezte munkáját. Szakmai pályafutása során a FEFAG Központ Közgazdasági Osztályán üzemgazdász munkakörben, majd a magánszféra különböző területein szerzett szakmai tapasztalatokat. 1993-tól nyugdíjba vonulásáig a NYÍRERDŐ Zrt. központi kereskedelmi vezetője, országos ismertségre és elismertségre tesz szert a fakereskedelem területén.

Kezdeményezésére, - Magyarországon elsőként -, a Nyírerdő Zrt. teljesítette az FSC tanúsítás feltételeit. Az akác fatermékek elismertetésével lehetővé tette a vékony akác választékok egyre növekvő mennyiségű exportját. Elkészítette az újtípusú termékek műszaki leírását, meghatározta minőségi jellemzőit, köbözési és elszámolási módszerüket.

Részt vett a Nyírbátori Fafeldolgozó Üzem csarnokának és az ófehértói fagyártmánytermelő csarnok technológiai korszerűsítésében, logisztikai központok fejlesztésében, stratégiai géppark kialakításában, kialakította a biomassza hasznosítás mobil apríték előállító és szállító technológiát.

Értékteremtő, termelés centrikus szemléletének középpontjában az általa a „Nyírség Kenyéradó Fájának” nevezett, többcélúan hasznosítható akác áll.

Az OEE Szabolcs Szatmár Bereg megyei HCS- jának tagja. Részt vesz a FAGOSZ, az OEE és az Erdőhasználati és a Fakereskedelmi Szakosztályok munkájában.

Sári Zsolt a nyírségi akác faanyag európai népszerűsítésben és elfogadtatásában, valamint az újtípusú hasznosításának megteremtésében végzett munkássága kiemelkedő.

Kaán Károly Emlékérmet vehetett át Váradi József okleveles erdőmérnök

Váradi József a Tolna megyei Nagyszokoly községből származik. Okleveles erdőmérnök, szakmai pályafutása során természetvédelmi szakmérnöki, és térinformatikai szakmérnöki végzettséget is szerzett. Az erdőmérnöki oklevél  megszerzését követően a  Növénytani Tanszéken tanszéki mérnökként dolgozott, majd a Bükki NP Tarna-vidéki Tájvédelmi Körzet vezetője volt.

1995-től műszaki vezetői, erdőgondnoki, termelési igazgatói, erdészeti igazgatói, valamint termelési vezérigazgató-helyettesi beosztásokban szolgálta a mecseki erdőket. 2014-től kezdődően a Bakonyerdő Zrt-nél dolgozik, először belső ellenőrzési osztályvezetőként, majd 2015-től a társaság erdőgazdálkodási és természetvédelmi főmérnöke.

Elkötelezetten vesz részt a természetközeli erdőgazdálkodási módszerek bevezetésében, üzemszerű alkalmazásában. Tevékeny részese a folyamatos erdőborítást szolgáló módszerek bevezetésének és azok szakmai, illetve társadalmi kommunikációjának.

Részt vett több, az erdőgazdálkodást érintő informatikai fejlesztésben. A térinformatika erdészeti alkalmazását az elsők között kezdte meg.

Kulcsfelhasználóként, tanácsadóként, vagy alkalmazás rendszergazdaként részt vett több termelés-irányítási, illetve tervezési rendszer sikeres fejlesztésében és bevezetésében.

 Az Agrárminisztérium kereskedelmi, illetve informatikai munkabizottságának tagja. A Soproni Egyetemen meghívott előadóként a Fahasználatok tervezésének gyakorlata című tárgy oktatásában vesz részt.

Az OEE tagja, az Erdőhasználati Szakosztály elnöke, az Örökerdő Szakosztályának tagja. A Baranya Megyei HCS elnöke volt egy ciklusban.  Az MTA Pécsi Akadémiai Bizottság tagja.

Alapító tagja a Pöndöly Néptánc és Hagyományőrző Egyesületnek, elkötelezett a magyar népi hagyományok, értékek megőrzésében.

A Decrett József-díjakat Csillag Vince magánerdős alelnök  (OEE), valamint Győrffy Balázs elnök (NAK)  adta át.

Decrett József Emlékérmet vehetett át Boros Ferenc erdésztechnikus

Boros Ferenc a gimnáziumi érettségi után sikeresen felvételizik az Erdészeti és Faipari Egyetem Erdőmérnöki Karára, de tanulmányait nem fejezi be. 1985-től fizikai dolgozó a Tanulmányi Állami Erdőgazdaságnál, ez idő alatt iratkozik be a Roth Gyula Erdészeti Technikumba, ahol 1989-ben szerez erdésztechnikusi végzettséget.

1991-től előbb beosztott erdészként, később kerületvezető erdészként a Dudlesz kerület a szolgálati helye. Élen jár az új erdőművelési technológiák és szemlélet bevezetésében, ezeket a 90-es évek erdőtelepítéseinél és az egykori határsáv cseres sarjerdőinek átalakításánál egyaránt eredményesen alkalmazza.

Szakértelmének köszönhetően a kerületében az elsők között kialakított cseres-tölgyes átalakító tömbökben a természetvédelmi elvárásoknak és vadgazdálkodási céloknak is megfelelő erdőgazdálkodás folyik.

Aktív szerepet vállal az erdésztechnikus- és mérnökképzésben, kezeli a Páneurópai Piknik Emlékhelyet és az Akadémiai Emlékerdőt. A Soproni Helyi Csoport aktív szereplője, az Erdész és Faiparos Diákok Baráti Kör elnökségének tagja. Beosztottai felé mély empátiát és segítő figyelmet tanúsít, emberiessége környezete számára példaértékű.

Decrett József Emlékérmet vehetett át Gerner László erdésztechnikus

Gerner László tanulmányait 1982-ben fejezte be a Roth Gyula Erdészeti Szakközépiskolában és az évben gyakornokként állt munkába a Mecsekerdő Zrt. jogelődjénél, ahol 1985 júliusától kerületvezető erdész.

Pályája korai szakaszában felismerte a természetes erdőfelújításban rejlő lehetőségeket és a Kelet-Mecsek változatos állománytípusaiban eredményesen alkalmazza is.

Aktívan vett részt célátmérős, minőségi csoportos, valamint javafa szemléletű minta-, és bemutató területek kijelölésében, az e téren szerzett tapasztalatait szakmai napok alkalmával megosztotta kollégáival.

A természetes folyamatokra épülő erdőgazdálkodás iránti elkötelezettsége erős alapot biztosított a folyamatos erdőborításon alapuló erdőgazdálkodás megindítására a Váralja erdészkerületben. Kerületében az erdőgazdálkodási feladatokkal összhangban vadgazdaként is tevékenykedik.

A Baranya Vármegyei Helyi Csoport aktív tagja, az Egyesületi rendezvények rendszeres szervezője és résztvevője, 2022-ben az országos „Év erdésze” verseny győztese. Jelentős szerepet vállal az új szakemberek képzésében, tanításában, lakóhelyén köztiszteletnek örvend.

Decrett József Emlékérmet vehetett át Kozma Tibor erdésztechnikus

Kozma Tibor erdésztechnikusi képesítését 1985-ben szerzi meg a Roth Gyula Erdészeti Szakközépiskolában. Az év augusztusától a Balaton-felvidéki Erdő- és Fafeldolgozó Gazdaság Bakonyszentlászlói Erdészeténél helyezkedik el, ahol a mai napig a Pálháza kerület vezetőjeként dolgozik.

Kerületében jelentős sikereket ért el az aprítéktermelés utáni erdőfelújítási problémák felszámolásában. A Fenyőfői Bauxitbánya megnyitását megelőző fakitermeléseket nehéz szívvel végezte, de a bánya bezárása utáni rekultiváció sikere éppen az ő szakmai munkájának köszönhető.

A természetes erdőfelújítás elkötelezett híve, kerületében a cseres és bükkös állományokban egyaránt eredményesen alkalmazza.

Kiemelt figyelmet fordít a települések környezetében lévő és ökoturisztikai célú erdők turistaforgalommal összehangolt kezelésére, berendezéseik karbantartására.

Az Egyesület helyi rendezvényeinek lelkes résztvevője, szakmai rendezvények házigazdája, a 2023. évi Vándorgyűlés bakonyszentlászlói terepi programjának egyik tartalmi felelőse. Az erdészhagyományok, a múlt lelkes őrzője és szószólója, szakmaszeretete és elhivatottsága a fiatalabb kollégák számára mintaként szolgál.

Az Országos Erdészeti Egyesület ezúton is szívből gratulál a kitüntetett kollégáknak, tagtársainknak!

(Az Ünnepi Közgyűlésen az OEE Elismerő Oklevelek, a SOE ERTI adományozta Vadas Jenő-díj, az OEE együttműködésével, a Pilisi Parkerdő Zrt. által alapított Madas László Emlékérem átadása és az Év Erdésze Országos Döntő ünnepélyes eredményhirdetése következett, melyekről további részletes beszámolót a következő egyesületi honlap híranyagunkban adunk közre.)

Forrás: Országos Erdészeti Egyesület

Fotók: Bárdi Bálint

Hírszerkesztő: Nagy László